تبلیغات
زورخانه بناب - زندگی نامه پهلوان منصور مهدی زاده

زندگی نامه پهلوان منصور مهدی زاده 

002250.jpg

منصور مهدی زاده
(کشتی آزاد)
 

منصور مهدی زاده در سال 1317 در تهران متولد شد. تحصیلات خود را در رشته ریاضی در دبیرستان حکیم نظامی به پایان رسانید و سپس وارد دانشگاه پلیس شد و چند سال پس از انقلاب با درجه سرهنگی شهربانی به افتخار بازنشستگی نایل شد. در دوران تحصیل در دبیرستان به تمرین کشتی منصور مهدی زاده (کشتی آزاد)پرداخت و در سال 1334 قهرمان آموزشگاه های ایران شدد و پس از آنکه در سال های 1337 و 1338 و 1339 در مسابقه های قهرمانی کشور به مدال طلا دست یافت به عضویت تیم ملی انتخاب شد. پس از کناره گیری نبی سروری از کشتی، مهدی زاده به عنوان فرد منتخب 79 کیلوگرم به المپیک 1960 رم اعزام شد. در این بازی ها، مهدی زاده روی یک اتفاق به کشتی گیر گمنامی از نیوزیلند باخت و در حالیکه بر آنتونسون(نفر سوم این وزن) از سوئد غلبه کرد و با حسن گنگور (قهرمان این وزن) مساوی کرد به علت داشتن هفت نمره منفی از جدول خارج شد و از دست یابی به مدال محروم ماند.

 

پس از بازی های المپیک رم، مهدی زاده در سال 1961 در یوکوهاما بالاتر از گزاهولوسی (مجارستان) و آنتونسون (سوئد) قهرمان وزن 79 کیلوگرم شد. در این رقابت ها او بر اسماعیل اوغان (ترکیه) و گورام گو بدجیسشویلی (شوروی) غلبه کرد. در تولیدو (1962) هم بالاتر از حسن گنگور (ترکیه) و بالو (رومانی) به مدال طلای جهان رسید.

 

بدشانسی های مهدی زاده در بازی های المپیک، در سال 1964 در توکیو هم ادامه داشت. در این رقابت ها او با پیروزی بر گزا هولوسی (مجارستان)، تساوی بر دانیل براند (ایالات متحده)، پیروزی بر کوبلت (سوییس)، حسن گنگور (ترکیه) و گارجیف (بلغارستان) در حالیکه باختی در کارنامه نداشت به علت داشتن 6 نمره منفی از دست یابی به مدال باز ماند و چهارم شد.

 

مهدی زاده در سال 1965 هم بر سکوی نخست جهان در وزن 87 کیلوگرم ایستاد (بالو دوم شد و گارجیف سوم).
در سال 1963 هم بدون اینکه شکستی داشته باشد و در حالیکه بر آئیک از ترکیه و آلبول از روسیه پیروز شده بود به مدال برنز دست یافت.

 

ازجمله افتخارات دیگر وی، کسب بازوبند پهلوانی کشور در سال های 1342 و 1344 و همچنین قهرمانی در مسابقه های ارتشهای جهان در سال های 1961 و 1962 بود.
پس از پایان دوران قهرمانی، مهدی زاده سال ها به عنوان سرمربی و مدیر تیم های ملی کشتی ایران خدمت کرده است.002244.jpgنگارش در تاریخ شنبه 17 بهمن 1388 توسط محمد کنعانی | نظرات ()
درباره وبلاگ
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظرتان در مورد این وبلاگ چی است؟

نویسندگان
صفحات جانبی
پیوند ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس