تبلیغات
زورخانه بناب - حركات زورخانه‌ای


حركات، یا در واقع برنامه ورزش در زورخانه عبارت است از:سنگ گرفتن، شنا كردن، میل گرفتن، میل‌بازی، چرخ زدن، پای زدن، كباده زدن، كشتی و بلاخره مشتمال.

ـ پهلوان سنگ‌باز ابتدا به پشت می‌خوابد و دو قطعه سنگ را به دستهای چپ و راست می‌گیرد و با غلتیدن به چپ و راست، ورزش می‌كندـ شنا كردن با استفاده از تخته شنا و یا بدون آن انجام می‌شود، هنگام شنا، مرشد اشعار حماسی خاصی را از شاهنامه فردوسی با ریتم دلپذیری می‌خواند.

ـ میل گرفتن كه در واقع دو نوع است: بازی با نوع سنگین (هرجفت از 12 تا 30 كیلو) و شیرین‌كاری با نوع سبك (از 3 تا 6 كیلو). برای میل گرفتن مرشد با آهنگ ضرب و خواندن اشعار مناسب، صحنه بازی را گرم نگاه می‌دارد.
ـ چرخ زدن ـ پس از میل گرفتن، در ورزش زورخانه‌ای، برنامه چرخ زدن آغاز می‌شود پهلوانان در این حركت روی یك یا دو پا به سرعت عجیبی دور خود می‌چرخند و گاه نیز با پرش روی یك پا یا دو پا در حال چرخ تماشاچیان را از لحاظ قدرت جسمی خود در حفظ تعادل، به حیرت و تحسین وا می‌دارند.

ـ پای‌ زدن: بعد از چرخ زدن میاندار به وسط گود می‌آید و سایرین گرد او حلقه می‌زنند و مرشد با ضرب خود آهنگ و ریتمی را تكرار می‌كند تا ورزشكاران‌،‌ حركات خود را با حركات میاندار تطبیق دهند.

ـ كباده كشیدن: كشیدن كباده نیز به این ترتیب است كه ورزشكار، تنه كباده را به دست چپ و زنجیر آن را به دست راست گرفته و بالای سر می‌برد و طوری حركت می‌دهد كه دستها از آرنج تا مچ به‌طور افقی روی سر قرار می‌گیرد.


ـ شیرین‌كاری: این ورزش بستگی به استعداد و علاقه شخصی ورزشكاران و پهلوانان دارد مانند: پشتك و وارو زدن در كف گود، روی دست بلند شدن، راه رفتن با دو دست و یك دست، پرتاب میل و باز گرفتن آن از هوا، بازی با سه میل ضمن پرتاب و دوباره گرفتن آنها و غیره.ـ مشتمال: در هر زورخانه‌ای یك نفر مشتمال‌چی وجود دارد، مشتمال در حقیقت یك نوع ماساژ كامل بدن برای رفع كوفتگی و خستگی عضلات و اندامهاست.نگارش در تاریخ سه شنبه 18 اسفند 1388 توسط محمد کنعانی | نظرات ()
درباره وبلاگ
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظرتان در مورد این وبلاگ چی است؟

نویسندگان
صفحات جانبی
پیوند ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس