تبلیغات
زورخانه بناب - زورخانه

زنیروبودمردراراستی
زسستی كژی زایدوكاستی

تاریخ كشور ما, تاریخ پهلوانی‌ها و دلاوریها و افتخارات پرشكوه انسانی است. در كنار تمدن چند هزار ساله سرزمین ما، آیین و ویژگیهای یك ملت بزرگ و زنده جهانی می‌درخشد،‌ علاقه‌مندی فطری ایرانیان به ‌پهلوانی‌ و نیرومندی و پیروی از آیین جوانمردی و فداكاری و نوع‏دوستی و راستی و امانت كه نشانه خصال ابدی یك ملت جاویدان است، موجب دوام یكی از آثار درخشان باستانی ایران یعنی زورخانه و ورزش باستانی شده است.

به‌طوری كه در تواریخ نقل است زورخانه در هفتصد سال پیش به وسیله پوریای ولی (محمود بن ولی‌الدین خوارزمی) به صورت امروزی تجدید سازمان یافته و بدون شك آنچه پیش از آن بوده می‌توانسته تاریخی بسیار كهن داشته باشد. بدین ترتیب‌ عجیب نیست اگر مبدأ تاریخ پیدایش زورخانه‌ با وسایل ابتدایی از دوران ‌باستان نیز انگاشته شود.

زورخانه جایی است كه مردان در آن ورزش می‌كنند و بیشتر در كوچه پس كوچه‌های شهر ساخته شده است. بام آن به شكل گنبدی و كف آن گودتر از كف كوچه است. دَرِ آن كوتاه و هر كه بخواهد از آن بگذرد و داخل زورخانه بشود باید خم شود. می‌گویند در زورخانه را از این رو كوتاه می‌گیرند كه ورزشكاران و كسانی كه برای تماشا به آنجا می‌روند به احترام ورزش و ورزشكاران و آن مكان خم شوند.

این در به یك راهروی باریك با سقف كوتاه باز می‌شود و آن راهرو به «سَردَمِ» زورخانه می‌رود (سردم زورخانه سكویی است چوبی كه از كف زورخانه یك متر تا یك متر و نیم بلندتر است. مرشد یا گردانندة زورخانه كه آوازی خوش دارد روی سردم می‌نشیند و با آهنگهای گوناگون كه هر كدام ویژه یكی از حركات ورزشی است ضرب می‌گیرد و شعرهای رزمی كه بیشتر از شاهنامه فردوسی برگزیده می‌شود می‌خواند و صدای ضرب و آواز خود را با حركات ورزشكاران هماهنگ می‌كند و آنان را به ورزش بر می‌انگیزد.

در میان زورخانه گودالی هشت ضلعی و گاهی شش ضلعی به درازای 4 یا 5 متر و پهنای 4 متر و ژرفای تا یك متر كنده شده كه گود نامیده می‌شود.نگارش در تاریخ سه شنبه 18 اسفند 1388 توسط محمد کنعانی | نظرات ()
درباره وبلاگ
آخرین مطالب
جستجو
آرشیو مطالب
نظر سنجی
نظرتان در مورد این وبلاگ چی است؟

نویسندگان
صفحات جانبی
پیوند ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

انواع کد های جدید جاوا تغییر شکل موس